Dietetyk, Psychodietetyk Warszawa

Wiele schorzeń, z którymi na co dzień się borykamy to schorzenia dietopochodne. Część z tych schorzeń można całkowicie wyeliminować za pomocą dostosowania odpowiedniej diety. Dietetyka pozwala również na walkę z nadwagą i otyłością, a poprawnie ułożone plany żywieniowe w zauważalny sposób wpływają na poziom zadowolenia z życia.
W naszym centrum zajmujemy się dietetyką i psychodietetyką. Nasi specjaliści dostosują indywidualny plan żywieniowy do specyficznych potrzeb zdrowotnych każdego pacjenta oraz jego wymagań i preferencji żywieniowych.
Nasi dietetycy specjalizują się również w dietach w chorobach metabolicznych, takich jak Hashimoto, insulinooporność. Nasi dietetycy posiadają bardzo duże doświadczenie we wspomaganiu dietą leczenia poważnych chorób, posiadający odpowiednią wiedzę medyczną, która pozwala na przystosowanie diety zarówno do schorzeń, alergii pokarmowych i preferencji.

 

Nasi specjaliści

Cennik

Nie wierzysz w diety cud? I dobrze, ponieważ sama dieta nie pomoże. Wszystko bowiem “siedzi w głowie”. Jeśli nie zmienisz swoich nawyków żywieniowych, podejścia do swojego ciała, a także do życia, niewiele wskórasz (i niewiele schudniesz). Nasz psychodietetyk z Warszawy to doświadczony lekarz psycholog, który pomaga w wielu problemach związanych z odżywianiem. Jeśli kiedykolwiek uzależniłeś się od słodyczy, niezdrowych przekąsek lub Twoją zmorą jest przymusowe objadanie, dobrze, że tu jesteś i czytasz ten tekst.

Co to jest psychodietetyka?

Psychodietetyka to dziedzina wiedzy, która łączy elementy psychologii, dietetyki i medycyny. Jej celem jest pomoc pacjentom z zaburzeniami odżywiania takimi jak otyłość, anoreksja, bulimia. Psychodietetyka bazuje na obserwacji ludzkich nawyków odżywiania, Zajmuje się głównie leczeniem dorosłych, ale także młodzieży i dzieci. Psychodietetyka jako dziedzina medycyny, patrzy na człowieka w sposób holistyczny, traktuje go jako całość, a nie jedynie jako ciało, które trzeba odchudzić.

Psychodietetyka bardzo często nazywana jest psychologią odchudzania, gdyż kładzie nacisk na psychiczne problemy z żywieniem takie jak kompulsywne objadanie się czy głodzenie. Pomoc, jaką oferuje psychodietetyk, różni się od pomocy udzielonej przez psychologa czy psychiatrę. Może on opracować plan zbilansowanej diety, która pomoże powrócić do zdrowia i utrzymać odpowiednią sylwetkę.

Czym zajmuje się nasz psychodietetyk z Warszawy?

Pomoc psychodietetyka jest nieoceniona w przypadku złych nawyków żywieniowych. Jeśli należysz do osób, które stale się odchudzają i nie widzą efektów, a wręcz wciąż towarzyszy im efekt jojo, rozważ wizytę u psychodietetyka. Pomoże on odkryć źródło problemu, który może leżeć o wiele głębiej niż tylko na poziomie ciała.

Psychodietetyk obserwuje pewne schematy zachowań i wyciąga odpowiednie wnioski. Na tej podstawie proponuje konkretne rozwiązania problemów dla indywidualnych osób, które mają zaburzenia odżywiania. Specjalista proponuje zmianę przyzwyczajeń żywieniowych stanowiących zagrożenie dla zdrowia. Jednak, aby mógł zaproponować odpowiednie modyfikacje diety, musi poznać uwarunkowania psychiczne danego pacjenta. Celem jest tu uzyskanie odpowiedniej wagi oraz poprawa stanu zdrowia przez poprawę sposobu żywienia.

Praca z psychodietetykiem jest bardzo podobna do terapii stosowanej w psychologii – poszukuje się przyczyny problemów, które należy rozwiązać, zanim przejdzie się do dietetyki. Złe nawyki żywieniowe to nieraz konsekwencja nieprawidłowych wzorców zachowań, które utrwalały się przez lata. Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie problemu i jego następstw (w postaci na przykład kompulsywnego objadania się). Następnym pokonanie lęku i braku pewności siebie.

Wizyta w gabinecie psychodietetyka

Jak już wspomnieliśmy, psychodietetyk leczy zaburzenia odżywiania dzieci i dorosłych. Wizyta ma na celu między innymi dokonanie zmiany uzależnień od konkretnych produktów. Terapeuta zadaje pacjentowi pytania i dokładnie słucha jego odpowiedzi. Powinieneś poinformować dietetyka o dotychczasowych dietach i ich skutkach lub braku takowych. Bardzo ważne jest, aby psychodietetyk dowiedział się, w jakich sytuacjach pojawiają się problemy z odżywianiem i utrzymaniem odpowiedniej wagi. Wiedza z psychodietetyki pozwala specjaliście opracować indywidualny program żywieniowy dla danego pacjenta. Przy okazji odkrywa on źródło swoich problemów i razem z psychodietetykiem szuka ich rozwiązania. Dietetyka łączy się z medycyną, gdyż pozwala ustalić, na jakim tle występują dane dolegliwości natury somatycznej (mogą to być zaburzenia hormonalne). Na podstawie konkretnych informacji uzyskanych od Ciebie, psychodietetyk może ci pomóc, lecząc jednocześnie zaburzenia odżywiania i jego przyczyny.

Bardzo często problemy z odżywianiem się są uwarunkowane emocjonalnie. Dlatego psychodietetyk może dać konkretne wskazówki dotyczące zachowania równowagi, także żywieniowej. Jest to bardzo cenne, zwłaszcza kiedy pacjent objada się na przykład podczas silnego stresu. Wtedy specjalista przedstawia konkretne sposoby radzenia sobie z daną sytuacją.

Psychodietetyk jest w stanie odpowiednio zmotywować pacjenta, przez co umacnia się jego silna wola. Ta jak wiadomo, jest niezbędna w walce ze zbędnymi kilogramami.

Kto powinien zgłosić się do psychodietetyka?

Do dietetyka mogą się zgłosić osoby, które:

 • cierpią z powodu nadwagi i otyłości, ale także te, których problemem jest zbyt mała waga ciała
 • stosowały diety, ale nie przyniosły one rezultatu, a wręcz skutkowały efektem jojo
 • mają nieprawidłowe nawyki żywieniowe
 • chcą zmienić swój sposób odżywiania, ale brakuje im odwagi i motywacji
 • nie akceptują swojego wyglądu
 • utraciły kontrolę nad jedzeniem i “zajadają” smutek, stres lub napięcia emocjonalne
 • cierpią na zaburzenia odżywiania (anoreksję, bulimię, otyłość)

Czym zajmuje się psycholog ze specjalizacją dietetyka?

Pomoc psychologa ze specjalizacją psychodietetyka będzie nieoceniona, jeśli mimo posiadania wiedzy z zakresu żywienia stale ponosisz porażki związane ze zmianą stylu życia i jedzenia. Spotkania mogą mieć formę terapii krótkoterminowej (10-15 sesji) lub regularnych spotkań. Ich celem jest:

 • pokonanie kryzysów, które sprawiają, że waga nie spada lub wciąż szybuje w górę
  diagnoza problemu
 • wsparcie w procesie zmiany (w tym nastawieniu do życia i swojej osoby)
 • zapobieganie nawrotom “wilczego głodu”
 • praca nad przekonaniami i emocjami (dotarcie do emocji, których substytutem może być jedzenie)
 • praca nad relacjami społecznymi (w tym nad asertywnym zachowaniem, relacjami z bliskimi)
 • odnalezienie w pacjencie pokładów siły, która pomoże mu zmienić nawyki żywieniowe
  wsparcie w utrzymaniu nowego i zdrowego stylu życia

Psycholog ze specjalizacją psychodietetyka pomaga także osobom, które zmagają się z bulimią, anoreksją lub tym, u których problemy z jedzeniem są spowodowane manią, depresją lub zaburzeniami osobowości (na przykład borderline).

Zapraszamy pacjentów z dzielnic :

Mokotów, Praga-Południe, Ursynów, Wola, Bielany, Targówek, Bemowo, Śródmieście, Białołęka, Ochota, Wawer, Praga-Północ, Ursus, Żoliborz, Włochy, Wilanów, Wesoła, Rembertów

oraz miast Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów, Milanówek i Podkowa Leśna, Jabłonna, Legionowo, Nieporęt i Wieliszew, Halinów i Sulejówek, Czosnów i Nowy Dwór Mazowiecki, Józefów, Karczew, Otwock i Wiązowna, Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Lesznowola i Piaseczno, Błonie, Izabelin, Leszno, Łomianki, Ożarów Mazowiecki i Stare Babice, Kobyłka, Marki, Radzymin, Wołomin, Ząbki i Zielonka, Żyrardów.

 

k